Aktualności

UstaUsta/15* ...


  • Cadillac , premiera 25 czerwca 2002
  • Ambroży, premiera 3 lipca 2004
  •  A. premiera 4 marca 2000
  •  A. premiera 4 marca 2000

UstaUsta/15* ...


Wystawa okolicznościowa.

Zapraszam 15 marca 2022 roku w niedzielę o godzinie 19 na otwarcie wystawy okolicznościowej w 15 rocznicę powstania Teatru UstaUsta. W salach Tłustej Langusty przy ulicy Gwarnej 11 w Poznaniu zawiśnie 15 wydruków w formacie 100x70 cm . Fotografie powstały w pierwszych latach XXI wieku, na barwnych negatywach małoobrazkowych i diapozytywach 4x5 cala. Wydruki ze skanów będą gotowe za trzy dni.
Każdy spektakl był fotografowany inaczej. Najstarszy "A." na próbach. "Cadillac" podczas spektaklu z publicznością. "Ambasada" to eksperyment. wielkoformatowy. Prezentowane na wystawie prace nie mają pretensji do monograficznej całości Teatru Usta Usta. Nie fotografowałem już najnowszych spektakli.
Fotografia teatralna to dla mnie już zamknięty rozdział. Zajmowałem się tym kilkanaście lat od roku 1991 Ostatnie zdjęcia na scenie wykonałem prawie 10 lat temu. Trochę czasu już minęło. Właściwie już prawie zapomniałem o tym epizodzie w moim fotograficznym życiu. Po latach jednak dobrze wspominam ten czas. Dużo się nauczyłem, choć jedynym konkretnym efektem tej nauki jest to, że nie chodzę do teatru i właściwie mnie to zupełnie nie interesuje. Jeden wyjątek. UstaUsta.
Rzeczywistość teatralną zawszę traktowałem jako coś odrębnego wobec mojej praktyki fotograficznej. Starałem się nie nadużywać gościnności. Chciałem być przezroczysty. Nie zostałem fotografem teatralnym. Dystans był zbyt duży. Nie potrafiłem.
Wydruk atramentowy z pliku cyfrowego to druk. Podobnie offset, fotograwiura, itp.. Ze względu na sposób wytwarzania przypomina bardziej plakat niż fotografię. Nośnik obrazu, który łatwo można zastąpić nowym, identycznym. Czasem nie bardzo wiadomo co po wystawie zrobić z wielkoformatowymi płytami spienionego i utwardzonego powierzchniowo polietylenu z naklejonymi wydrukami, walają się po zakamarkach galerii i służą do różnych doraźnych recyklingowych zastosowań. Trudno przewidzieć czy nabiorą z czasem wartości. Wątpliwe.
* Wystawa wydruków atramentowych. Format 100x70 cm.

B+B 2015 03 08


Home © by B+B