Fotografia alla moda *

kilka uwag o fotografii ślubnej


Ślub Mikołaja i Matyldy.Kobylniki 2013 09 14

Ślub Mikołaja i Matyldy, Kobylniki 2013 09 14 g. 15 45, fotografia cyfrowa. Do ilustracji tekstu wybrałem to zdjęcie, chyba dlatego,że niedawno oglądałem film P. Greenewaya "Nightwaching." Została mi w pamięci spektakularna interpretacje znaczenia gestów głównych postaci obrazu. Przypomniały mi się zajęcia na pierwszym roku studiów. Dodatkowo ciekawy jest tu aspekt statystyczny. Z około 700 wykonanych zdjęć można wybrać jedno gdzie udało się zarejestrować dość ciekawą kompozycję. Można tu zastanowić się na sprawczą rolą przpadku w fotografii. Albo jakie znaczenie symboliczne ma napięcie między nożyczkami i tajemniczym palcem wskazującym na drugim planie? Co z tego wynika....

Niedawno zostałem poproszony o zrobienie zdjęć na ślubie. Najpierw próbowałem się jakoś z tego wykręcić, ale złożone okoliczności i względy towarzyskie przeważyły, że podjąłem wyzwanie. Później próbowałem namówić nowożeńców na wykonanie klasycznych zdjęć czarno-białych. Niestety nie udało się. Nie nalegałem zbytnio. Dość szybko rozumiałem, że od dawna już mamy XXI wiek i młodzi ludzie komunikują się i wymieniają obrazy w inny sposób niż dwie dekady temu.
Z różnych względów od wielu lat nie zajmowałem się fotografią ślubną. Nie pamiętam kiedy był ostatni raz. Moja generacja, której czasem towarzyszyłem w tym dniu, już dawno zakończyła ten radosny proceder. Nasze dzieci dopiero zaczną. Rynek usług fotograficznych podlega nieustannej specjalizacji. Powstała nowa grupa fotografów zajmujących się wyłącznie ślubami . Zdefiniowali i upowszechnili poprzez portale tematyczne i autorskie strony specyficzną ślubną estetykę. Zadbali o kompleksowość usług i profesjonalizm. Przeniesione z kultury masowej wizualne wzorce działają jak lustro w którym chcemy się przeglądać, niezależnie z której strony obiektywu stoimy stajemy się zakładnikami wybujałych oczekiwań którym często trudno sprostać. Przybieramy pozy; my gwiazdy modowej fotografii , nowożeńcy grają role modelek i modeli. Czasem to daje jakiś w miarę strawny efekt, częściej wygląda to dość karykaturalne. W tej grze pozorów giną gdzieś prawdziwe emocje i prawda o tej wyjątkowej chwili.
Sam sakrament czy podpisanie świeckiego kontraktu jest tylko pretekstem do organizacji sesji fotograficznych o wielostopniowej złożoności. Wyobraźnia (kreatywność) w wymyślaniu zaskakujących ujęć, planów zdjęciowych itp. wydaje się nie mieć granic. Pomysły Annie Leibovitz wydają się tu proste i dziecinne. Podstawowa sprawa to; na jaki eksces można namówić nowożeńców; na przykład buszowanie w zbożu kąpiel w fontannie, tańce na rurze itp. Czym bardziej tym lepiej, jak mawiał Kubuś Puchatek (chyba…?)
Podstawowym zadaniem fotografa ślubnego jest precyzyjnie spełnić oczekiwania odbiorców. Kreatywność powinna zawierać się w zdefiniowanej i przewidywalnej estetyce. Przekraczanie granic i poszukiwania raczej nie wskazane. Dla wielu fotografów to zadanie niewykonalne. Zakochani z wzajemnością wyłącznie w swojej estetyce i praktyce artystycznej nie są w stanie spełnić konkretnych oczekiwań klienta. Może warto czasem zderzyć się z konkretem. Ograniczenia nie muszą ograniczać.

Dziękuje Matyldzie i Mikołajowi za umożliwienie wykorzystania zdjęcia z ich ślubu. Dziękuje Witkowi za użyczenie sprzętu niezbędnego do wykonania zdjęć .

B+B 2013 09 22

*"Il teatro alla moda" to wydana w 1720 roku przez weneckiego kompozytora Benedetto Marcello (1686-1739) zjadliwa satyra na konwencjonalność i schlebianie prymitywnym gustom.


B+B 22 09 2013

Home © by B+B