Poznań- Warszawa, wspólna sprawa

Isopan


Isopan ,wywołać do JUL 1060

Isopan Feinkor, 12 Films, 9x12 cm, Super ortho,panchromatic, FILMFABRIK AGFA WOLFEN, Emulsions nr 143/8978/ JuL. 1960.

Wczoraj odwiedził mnie Rafał Nadolny. Nie widzieliśmy się chyba ze dwa lata. Teraz mieszka i pracuje w Warszawie. Od czasu do czasu podrzuca mi "coś" do fotografii. Jakiś papier, filmy, chemikalia. Takie koleżeńskie wsparcie. Tym razem sprawa wygląda dużo poważniej. Papieru 50x60 cm trochę sie spodziewałem. Ale i tak kilkadziesiąt kartek Worksa i MG zrobiły na mnie wrażenie , dodatkowo trochę małej Broviry i malutki ( 6x9 cm) BN 1 gradacja miękka.
Prawdziwy rarytas to trzy pudełka Agfy Isopan Feinkor 17/10 DIN nr emulsji:143/8978, wywołać do lipca 1960 roku. Grubo ponad 50 lat po terminie. Robi wrażenie. Czterdziestoletnie filmy małoobrazkowe np.DK 5 już używałe. Robię na nich czarno-białe diapozytywy. Maję trochę zadymienia ale można coś z nich wycisnąć umiejętnie dozująć jednoprocentowy roztwór Benzotriazolu. ( około 60 ml na litr wywoływacza).
Kiedy rozpoczynałem przygodę z fotografią już było ORWO. Wyrabiany przed kilkunastu laty w Wolfen Isopan był już legendą. Ktoś gdzieś kiedyś miał ze dwie rolki..... Legenda, i już. Hartwig w Aneksie do swojej Fotografiki bardzo często podaje ,że dane zdjęcie zostało wykonane na Isopanie. I nagle mam trzy pudełka po 12 sztuk. Ilość odpowiednia aby rozpozanć właściwości i jak się uda coś na tym zrobić. Pytanie tylko co?
Nie znając właściwości materiału trudno wyrokować do czego można go użyć. Może już nic się nie da zrobić. Może zadymienie uniemożliwi otrzymanie jakiegokolwiek obrazu. Może emulsja została zjedzona przez bakterie, itp. Na razie najciekawsze jest oglądanie pudełka. Zabytkowe wzornictwo wzrusza prostotą i archaicznym wdziękiem. Bycie fotografem pięćdziesiąt lat temu było zupełnie czym innym. Większość procesów wykonywana była ręcznie. Wszystko było na miarę człowieka. Proste i we własciwej skali. Jakość zależała głównie od umiejętności fotografa. No może z wyjątkiem fotografii migawkowej ( reporterskiej). Małoobrazkowy negatyw wypadało by naświetlić czymś przyzwoitym. Przy formacie 9x12 cm nie ma już takiej presji. Ilość informacji z tak dużego negatywu zrównoważy gorszy sprzęt.
Idąc tropem prostych skojarzeń może powienienem zrealizować temat pod roboczym tytułem : OKOŁO 1960,Zobaczymy. Na razie cieszę się widokiem trzech pudełek z filmami które staciły ważność 5 lat przed moim urodzeniem.

Rafał. Dziękuje.


B+B 17 08 2013



Home© B+B